Balatoni kirándulás, medencézés, kreatív és kézműves foglalkozások, valamint sok-sok kacagás. Öt napos nyári napközis tábort tartottak a nagydémi gyerekeknek a Jelenlét Ponton július közepén. A program megvalósulását a Pro Filii Alapítvány több mint 1 millió forinttal támogatta, így egy rendkívül tartalmas és élményekben gazdag tábor részesei lehettek az általános iskolások.
„Ez a hét arról szólt, hogy a gyerekek minden kívánságát teljesítsük, és örök élményt szerezzünk nekik” – meséli a Jelenlét Pont vezetője, Csetényi-Guba Mária. Munkatársaival együtt pedig szívét-lelkét beletette. Több mint húsz nagydémi általános iskolás gyermeknek szervezték meg a nyári napközis tábort, és még akkor sem mondtak nemet, amikor egy-egy Nagydémen nyaraló unokatesó, vagy fiatalabb testvér is becsatlakozott alkalmanként.
A tábor híre – és főleg a pancsolás lehetősége – gyorsan terjedt, és senki nem akart kimaradni a mókából. A Jelenlét Pont 1.173.000 forintot nyert a program megvalósítására és a szükséges felszerelések beszerzésére a Pro Filii Alapítvány pályázatán. Így aztán medence is került az udvarra, aminek talán a legnagyobb sikere volt. Olyannyira tetszett a gyerekeknek, hogy Márk atya ezt tapasztalva még az interaktív foglalkozásba is beleszőtte, amelyen a teremtéstörténetet jelenítették meg a táborozókkal.
A bencés szerzetes, aki a Felzárkózó Települések programért és azon belül a Jelenlét Pontért is felel a Pannonhalmi Főapátságban, egy kivételével minden nap részt tudott venni a táborban, ami neki is nagy élmény volt. „Évközben csak rövid látogatásokra van időm, így különösen is jó volt, hogy bele tudtam látni a gyerekek egyéni és közösségi életébe: hogyan játszanak, milyen zenéket hallgatnak és egyáltalán milyen személyiségek.” Az előkerülő gólyalábak pedig saját gyermekkorát is megidézték.
A táborozókhoz érkezett a Máltai Szeretetszolgálat játszóbusza, kipróbálhatták a pamutfonást, a nemezelést és az agyagozást. Gyöngyöt fűztek, csillámtetoválsát készítettek, arcot és plakátot festettek, valamint interaktív közlekedésbiztonsági előadáson vehettek részt. És ezzel még közel sincs vége annak a rengeteg élménynek, amelyet a Jelenlét pont munkatársai adtak nekik.
Egyik nap például a Balatonhoz látogattak el. Füreden sétahajókáztak, Tihanyban pedig megnézték az apátsági templomot, elsétáltak a Visszhang-dombhoz és a Kálváriához, megnézték a Babamúzeumot, felfedezték a Belső-tó környékét, ahol még ürgét is etettek és kisvonatra szálltak. Hazafelé pedig étteremben ettek, ami nem csak az óriási rántott húsok miatt maradt emlékezetes a gyerekeknek, hanem mert sokuk most először evett vendéglátóhelyen.
„Nagyon aktív volt az egész hét, teli élményekkel. Felemelő volt látni, ahogy a gyerekek önfeledten pancsolnak, játszanak és jóízűen majszolják a gyümölcsöket.” A gyümölcstál ugyanis a gyerekek kérésére egyik napról sem hiányozhatott, mesélte a Jelenlét Pont vezetője.
Ahogy azt Márk atya kifejtette, az általános iskolás korosztálynak különösen is fontos volt, hogy ennyi időt tölthettek együtt. Év közben ilyen intenzitással nem tudnak találkozni, hisz más-más iskolákba járnak, a délutáni elfoglaltságaik különbözőek, így a tanév alatt szervezett programokon csak kevesebben vesznek részt. „Itt nagyon intenzív volt az együttlét, a közös játék és munka. Ez lényeges, mert a gyerekekből létrejövő közösség adja a falu jövőjét.”
A Felzárkózó Települések Programot 2019-ben indította a kormány a Magyar Máltai Szeretetszolgálat koordinálásával. Ebben partnerszervezetekkel együttműködve igyekeznek – egy jelenléten alapuló módszertan és átgondolt, településre szabott cselekvési terv mentén – segíteni a leghátrányosabb helyzetben lévő 300 településnek a felzárkózásban. Az érintett helységeket egyebek mellett a lélekszámot, a születések számát, a komfort nélküli lakások arányát, a nyilvántartott álláskeresőket és a nyolc általánost el nem végzettek arányát figyelembe véve választották ki. A Pannonhalmi Főapátság 2021. júliusában csatlakozott a programhoz és az alig 300 lelkes Nagydém felzárkózását segíti.