A hazai zenei, irodalmi és képzőművészeti élet kiválóságai Pannonhalmán! Augusztus 23-án kezdődik a Pannonhalmi Főapátság háromnapos fesztiválja, az idén 20. évfordulóját ünneplő Arcus Temporum. Egyebek mellett Eötvös Péter és Mozart munkásságát párhuzamba állító komolyzenei koncertekkel, felolvasószínházi előadással, képzőművészeti performanszokkal, kiállítással és spirituális programokkal várják a vendégeket.
Arcus Temporum – azaz Időívek. 19 éve, az első Arcuson is egy kortárs és egy klasszikus zeneszerzőt hívott párbeszédre a bencés szerzetesközösség. Akkor Szofia Gubajdulinát és Bachot kötötték össze az időívek. Idén a 20. jubileumi fesztivál korunk kiváló zeneszerzőjét, a nemrég elhunyt Eötvös Pétert és Mozartot állítja párhuzamba egymással.
Az öt komolyzenei nagykoncerten a két komponista művei szólalnak meg. Idén is igazán egyedülálló élménynek ígérkezik a tavaly nagy sikert aratott hajnali hangverseny. Az augusztus 25-én, vasárnap hajnal 5:45-kor kezdődő koncerten a felkelő napnak a pannonhalmi Szent Márton-bazilika ónixablakán átszűrődő fénye teremt különleges atmoszférát, és emeli a zenei élményt spirituálissá.
Eötvös Péter és a fesztivál művészeti vezetője, Keller András, valamint a Concerto Budapest – amelynek Keller a zenei igazgatója – között az elmúlt években szoros emberi, szellemi és zenei barátság alakult ki. A zeneszerző volt a Concerto első állandó vendégkarmestere. Utolsó darabja, amit az együttessel rögzített, most élőben hangzik el a fesztiválon. A zárókoncerten felcsendülő Respond című mű egy korábbi brácsaversenyének az átirata, amely egy imádott személytől vett búcsú fájdalmáról mesél. A szomorúsággal telített darabot Mozart Gran Partitája oldja, amely szép pillanatokkal és pozitív üzenetekkel bocsátja útjukra a fesztiválozókat.
Az Arcuson olyan kiváló zeneművészek várják a közönséget, mint Simon Izabella és Várjon Dénes zongorista házaspár, a Concerto Budapest szólistái, a Keller Quartet és a Korossy Quartet. Bár Eötvös Péter személyesen már nem lehet jelen az eseményen, az itt elhangzó darabjait maga állította össze. Kifejezett kérése volt, hogy A szél szekvenciái című műve elhangozzon. A darab a vasárnapi napközi imaórán csendül majd fel. Szóló és kisebb kamaraműveiből pedig a fesztivált felvezető sétakoncerten hallhat egy válogatást a közönség. Ezt az alkalmat a Színház- és Filmművészeti, valamint a Képzőművészeti Egyetem együttműködéséből megszülető performansz is színesíti majd.
A két egyetem nem csak ezen az előadáson dolgozik együtt. A hallgatóikból verbuválódott csapat Mélyi József kurátor vezetésével egy másik különleges performatív előadásra is készül. Az Arcus jubileuma mellett ugyanis a szerzetesközösség idén ünnepli a Szent Márton-bazilika középkori felújításának és felszentelésének 800. évfordulóját is. Ez adja a másik produkció témáját. „Szeretnénk megidézni ebben azt, hogy milyen volt a világ 800 évvel ezelőtt a templomszenteléskor, és azt is megjelenítjük, hogy vajon milyen lesz majd 800 év múlva. Így tulajdonképpen 1600 évet ölelünk fel” – mondta a kurátor.
Szintén a templomünnep adja a témáját a Bazilika800 emlékévre rendezett kiállításnak is, amelyet a fesztivál napjaiban Virágvölgyi István kurátor és Winkler Nóra mutat be az érdeklődőknek. A Nyolc 100 év – emberöltőkkel a 800 éves bazilika felé címet viselő fotótárlaton Balázs Attila fotógráfus nyolc 100 éves honfitársunk portréján keresztül igyekszik megfoghatóvá tenni a templom elmúlt nyolc évszázadát.
Ahogy a bencések, úgy a fesztiválra irodalmi díszvendégként érkező Röhrig Géza életében is fontosak az ünnepek. „Én egy született homo festivus vagyok. Szükségletem az ünnep, és most nem csak a magasztos, egyházi vagy nemzeti ünnepekre gondolok, de a farsangra, a lagzira, a szüretre is. Szeretem, sőt vágyom az ünnepek után, hisz ha sikerül, ha bekövetkezik: az ünnep ellenvalóság. Színeváltozunk, elragadtatunk, azzá válunk bennük, akik igazából is volnánk” – nyilatkozta a Pannonhalmi Főapátságnak adott interjújában. Az Oscar-díjas Saul fia című film főszereplőjeként ismertté vált Röhrig ezúttal írói oldaláról mutatkozik be az Arcuson.
Ahogy azt Dejcsiscs Konrád atya, a fesztivál igazgatója megfogalmazta: az Arcus napjaiban arra hívják a vendégeket, hogy töltsenek el időt egymással, a csendben a monostor ezeréves falai mögött. „Szánjunk időt arra, hogy a 800 éves templomban otthonra találjunk. Töltsünk el időt a kultúrában, a zene, a képzőművészet, az irodalom és a spiritualitás terében.”
Bővebb információ: www.arcustemporum.com